10 przykładów kreatywnych stron 404

Jeżeli mielibyśmy stworzyć ranking rzeczy, które najbardziej wkurzają użytkowników na stronie, błąd 404 moglibyśmy umieścić na samym jego szczycie. W tym artykule zajmiemy się troszkę mniej technicznymi zagadnieniami, na rzecz efektownego pokazania użytkownikowi, że strona, na którą chce dotrzeć, niestety niedomaga.

Niech osoba, która nigdy nie zdenerwowała się na widok tego błędu, pierwsza rzuci kamieniem!

Jest to błąd, który denerwuje wszystkich: użytkowników, programistów, ale i też roboty Google. Wraz z biegiem czasu pomyślano, że błąd 404 można pokazać w bardziej przyjaznym wydaniu bez białego tła, czarnych napisów, skomplikowanych wskazówek dla osób technicznych.

W tym artykule chciałbym Ci pokazać zestawienie 10 moim zdaniem najlepszych stron 404. Co brałem pod uwagę? Przede wszystkim oprawę wizualną, animacje, muzykę czy poczucie humoru. Do dzieła!

 

  1. https://9gag.com/404

Pierwszą stroną jest 9gag.com. Po wejściu w link będziesz oczywiście widział informację o problemie. Zanim wypowiesz pierwsze wulgaryzmy, humor poprawi Ci John Travolta ze słynnej już sceny z filmu „Pulp Fiction”.

 

  1. https://www.fork-cms.com/404

Po wejściu w niewłaściwą stronę, naszym oczom ukazuje się postać (czyżby Posejdon 🙂 ), która oznajmia nam, że strona, której szukamy, utonęła w morzu. Zwracając uwagę na to, że witryna posiada „morski” motyw, wybór takiego hasła z pewnością nie jest dziełem przypadku.

 

  1. http://foundation.zurb.com/404

Oficjalna witryna frameworka Foundation bazuje na podróżach człowieka w kosmosie. Czy już wiesz, dlaczego użyto odcisku stóp na stronie 404? Uważam, że autorzy umieścili tutaj motyw lądowania człowieka na Księżycu. Tylko dlaczego ten człowiek chodził po nim boso? 🙂

 

  1. http://us1.campaign-archive1.com/404

Znany na całym świecie program do wysyłki mailingów MailChimp, jest kojarzony z jednym zwierzęciem – małpą. Nie mogło jej oczywiście zbraknąć na stronie 404. W połączeniu z motywem z filmu „Sherlock Holmes”, naprawdę można się uśmiechnąć.

 

  1. https://www.theuselesswebindex.com/error/

Piątym przykładem witryny jest strona, która zawiera w sobie najmniej przydatne strony internetowe na świecie. My oczywiście skupimy się teraz tylko na podstronie 404, ale poza tym warto zajrzeć tam i dowiedzieć się, jak nie należy robić stron internetowych. Swoją drogą, mam nadzieję, że moja witryna nigdy tam nie trafi. 🙂

Strona 404 pokazuje nam animację GIF z surykatkami, które mogą symbolizować nas, użytkowników, którzy trafili na złą podstronę. Pomysł dobry, poczucie humoru jeszcze lepsze!

 

  1. https://danwoodger.com/404

Kolejnym przykładem ciekawie zaprojektowanej podstrony „404”, jest danwoodger.com. Jest to witryna, na której autor prezentuje własne grafiki wektorowe, w których główną rolę gra jedzenie. Czy użycie hamburgera na stronie 404 jest przypadkowe. Z pewnością nie!

 

  1. https://www.airbnb.pl/404

Świetnym pomysłem wykazali się również autorzy strony firmowej Airbnb. Ciekawa animacja, na której dziewczynka niestety traci swoje lody. Czy też masz podobną minę, kiedy wchodzisz na stronę internetową, a ona zwraca błąd 404? Ja tak!

 

  1. https://www.lego.com/404notfound

W tym punkcie nie będzie żadnego zaskoczenia. Jeżeli firma produkuje najpopularniejsze klocki na świecie, nieporozumieniem byłoby nieużycie ich na stronie 404. Widzimy tutaj „ludzika” LEGO, który jasno daje nam znak, że niestety dopływ prądu na tę stronę się zakończył.

 

  1. https://mailchimp.com/404/

Okazuje się, że MailChimp oferuje nam jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie, niż w punkcie 4. Nie zabrakło oczywiście wizerunku małpy. Mroczne kolory, delikatna animacja – to naprawdę może się podobać użytkownikom.

 

  1. http://kvartirakrasivo.ru/404/index.php

Moi absolutni ulubieńcy! Mołdawska strona, która wybiła się właśnie wykonaniem strony 404. Widzimy tutaj dwóch robotników, którzy radośnie podrygują do tańca. W tle oczywiście możemy usłyszeć mołdawskie hity. Zabawa na kilka godzin! 🙂

 

Przykładów genialnych stron 404 jest naprawdę mnóstwo. Warto jeszcze raz przyjrzeć się powyższym przykładom i pomyśleć nad wdrożeniem własnego rozwiązania. Powodzenia!

Jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie informacje o najświeższych materiałach, zapisz się na newsletter poniżej!

 

10 przykładów kreatywnych stron 404
Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz